Czy warto kupować używane laptopy?

Czy warto kupować używane laptopy?

Każdy z nas wie, jak trudno jest kupić dobry komputer. Zazwyczaj decydujemy się na fabrycznie nowy produkt prosto ze sklepu. Gwarancja producenta i nieskazitelnie czysta obudowa może kusić wielu. Nasz zapał jednak stygnie, gdy spoglądamy na tabliczkę z ceną. Nie musisz rezygnować z upatrzonego wcześniej modelu, ze względu na mniejszy budżet! W internecie znajdziesz dużo ciekawych ofert używanych laptopów, które są dużo tańsze niż te sklepowe. Jeśli zadajesz sobie pytanie, czy warto kupować używane laptopy i czym kierować się ich wyborze, to jesteś we właściwym miejscu.

Używane laptopy a cena

Jeśli znajdziesz odpowiedni laptop używany po atrakcyjnej cenie, sprawdź czy nie odbiega ona od norm. Jego cena w bardzo dobrym stanie powinna być niższa o około 30% w stosunku do tego samego modelu w sklepie. Wiadomo, że bardziej zniszczony laptop będzie tańszy.

Obudowa

Mówi się, że nie szata zdobi człowieka. Dużo lepiej pracuje się jednak ze schludnie ubranym współpracownikiem. Tak samo jest z laptopem. Przeglądając oferty zwróć uwagę na obudowę. Świadczy ona o tym, jak laptop był traktowany przez poprzedniego właściciela. Jeśli posiada drobne rysy wynikające z codziennego użytkowania, to nie masz się czym martwić. Problem pojawia się w momencie, kiedy komputer posiada pęknięcia obudowy. Usterka taka jest zazwyczaj wynikiem upadku, podczas którego uszkodzeniu ulec mogła nie tylko wierzchnia warstwa komputera, ale także komponenty wewnętrzne. Jeśli zauważysz takie uszkodzenie, warto zapytać sprzedawcę w jaki sposób powstało.

Zwróć uwagę na śruby! Jeśli są niekompletne lub zniszczone, może to świadczyć o tym, że poprzedni właściciel rozkręcał komputer na własną rękę. O ile nie jesteś specjalistą w tej dziedzinie, nie powinieneś tego robić. Wszelkie naprawy wymagające rozkręcenia obudowy komputera wykona dla Ciebie serwis komputerowy lub pogotowie komputerowe.

Uruchomienie

Jeśli przeanalizowałeś cenę i dokładnie obejrzałeś obudowę, przychodzi czas na uruchomienie potencjalnego nabytku. Podczas włączania zwróć uwagę na to, czy zawiasy nie są wyrobione. Jeśli tak, to jest to sygnał, że w najbliższym czasie będzie trzeba udać się do serwisu komputerowego i wykonać naprawę. Wsłuchaj się w odgłosy, które wydaje komputer. Stukanie i rzężenie jest znakiem, że wentylatory są mocno zabrudzone lub nawet uszkodzone. Dokładnie sprawdź ekran. Obejrzyj, czy na ekranie nie ma czarnych, czerwonych, niebieskich lub zielonych kropek. Są to tak zwane martwe i gorące pixele, które bardzo trudno naprawić.

System operacyjny

Jeśli kupujemy laptop używany z systemem operacyjnym, warto upewnić się, że jest on oryginalny. W przypadku Windows’a najprościej poprosić sprzedającego o dowód zakupu systemu. Innym sposobem jest sprawdzenie Certyfikatu Autentyczności (COA). Jest to etykieta, która powinien znajdować się na obudowie komputera lub na opakowaniu produktu. Sprawdzenie oryginalności systemu może wykonać serwis komputerowy. Czynność taką bardzo łatwo wykonać zdalnie.

Nic nie trwa wiecznie!

Czy warto kupować używane laptopy? Moim zdaniem tak. Oczywiście zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy, lecz ich odsetek jest mały. Pamiętaj, że każdy laptop może się zepsuć. Dotyczy to zarówno komputerów używanych, jak i nowych. Gdy Twój sprzęt ulegnie zniszczeniu w najmniej oczekiwanym momencie, warto pójść na pogotowie komputerowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*