Czyszczenie i konserwacja układu chłodzenia w laptopie

Czyszczenie i konserwacja układu chłodzenia w laptopie

Gdy temperatura wzrasta, czyli kilka słów o czyszczeniu układu chłodzenia

Na pewno zauważyłeś, że w upalne dni Twoje ciało domaga się ciągłego chłodzenia. Gdy wysokie temperatury zaczynają bywać uciążliwe, stosujemy różne metody. Najpopularniejsze z nich to chłodzenie się wiatrakiem lub wodą. Może to wydawać się dziwne, ale Twój komputer wykonuje dokładnie takie same zabiegi. Na pewno wiesz, że im bardziej obciążasz swój laptop długą pracą, zaawansowanymi programami lub wymagającymi grami, jego temperatura rośnie. W celu ochrony komponentów wewnętrznych komputera producenci stosują układy chłodzenia. Chłodzenie wodne jest bardziej popularne w komputerach stacjonarnych, natomiast wentylatory są powszechnie stosowane w laptopach.

Higiena pracy

Wentylatorowy układ chłodzenia w laptopach, działa dokładnie tak samo, jak wiatrak w upalne dni. Zwyczajnie dmucha zimnym powietrzem na komponenty, które pod wpływem intensywnej pracy mocno się grzeją. Zasysając powietrze z zewnątrz, komputer potrafi zassać również różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak kurz, pył lub włosy. Sposobem na uniknięcie tego problemu, jest korzystanie z laptopa tylko w czystym otoczeniu. Nie powinno się stawiać laptopa na kocach, puszystych dywanach czy wersalkach. Powoduje to zassanie kurzu znajdującego się w tych miejscach i bardzo często zanieczyszczenie układu chłodzenia Twojego laptopa. Może to spowodować, mniej wydają pracę wentylatorów, a na dłuższą metę przegrzanie i spalenie takich komponentów jak procesor lub karta.

Jak rozpoznać pierwsze objawy przegrzania?

Najczęściej przegrzewającymi się komponentami w laptopie są właśnie procesor i karta graficzna. Dlatego najczęstszym objawem, przy nieefektywnej pracy układ chłodzenia, jest zmniejszenie efektywności pracy Twojego komputera. Jeśli podczas pracy zauważysz, że komputer gorzej radzi sobie z programami, które wcześniej działały bez zarzutu, jest to sygnał, że należy zastanowić się nad czyszczeniem układu chłodzenia. Innymi zachowaniami, mogącymi świadczyć o tej wadzie jest nagłe restartowanie się komputera, nienaturalnie mocna praca wentylatorów, lub nadmierne nagrzewanie się obudowy. Czyszczenie układu chłodzenia w laptopie jest czynnością, którą powinno się wykonywać średnio co pół roku, od momentu zakończenia gwarancji producenta.

Na czym polega czyszczenie układu chłodzenia w laptopie?

Zaleca się przeprowadzanie czyszczenia i konserwacji komputera w serwisie. Procedura taka zazwyczaj przebiega następująco:

  • Rozbiera się laptop i poddaje się czyszczeniu wszystkie jego komponenty, wraz z obudową,
  • Demontuje się układ chłodzenia i poddaje się go gruntownemu czyszczeniu,
  • Przeprowadza się kontrolę działania wentylatorów,
  • Wymienia się pasty i taśmy termoprzewodzące, znajdujące się pod układami,

Wymiana pasty i taśm termoprzewodzących jest bardzo ważna. Elementy te są narażone na bardzo duże temperatury. Z czasem tracą swoje właściwości i jest to całkowicie normalne.

Lepiej zapobiegać czy leczyć?

Wiesz już, na czym polega czyszczenie układu chłodzenia, i znasz symptomy przegrzania laptopa. Około 60% uszkodzeń laptopów oddawanych do serwisu jest spowodowane wadliwym działaniem układu chłodzenia. Naprawy takie są zazwyczaj kosztowne. Zastanów się, czy nie lepiej jest systematycznie oddawać laptop do czyszczenia?

One thought on “Czyszczenie i konserwacja układu chłodzenia w laptopie

  1. Pingback: Czyszczenie i konserwacja układu chłodzenia w laptopie – iMe Worldwide

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*