Defragmentacja dysku twardego w systemie Windows 10

Defragmentacja dysku twardego w systemie Windows 10

Defragmentacja dysku – to nic strasznego!

Jeśli jesteś użytkownikiem komputera, to zapewne kilka razy zdarzyło Ci się usłyszeć o defragmentacji. Pojęcie brzmi strasznie złowrogo i bardzo skomplikowanie, ale zaraz przekonasz się, że tak nie jest. Za chwilę dowiesz się, czym jest defragmentacja, i jak ją wykonać w systemie Windows 10.

„Układanie” plików

Zanim wytłumaczę, Ci czym jest defragmentacja, warto przyjrzeć się odwrotnemu procesowi. Mowa tutaj o fragmentacji, która jest niekorzystnym zjawiskiem występującym podczas zapisu danych na dysku. Twój komputer jest urządzeniem bardzo pracowitym. Niejednokrotnie wykonuje po kilkaset operacji na raz. Fragmentację można przyrównać do zmiany miejsca pracy. Kiedy nagle okazuje się, że dostajesz nowe biurko, najpierw zbierasz wszystkie rzeczy ze starego stolika, i przenosisz je na nowe miejsce. To jest właśnie fragmentacja. Rzeczy zostały przeniesione na nowe miejsce, ale nie zostały uporządkowane. Na pewno sam wiesz, jakie są konsekwencję bałaganu. Wolniejsza praca i ciągłe szukanie rzeczy, które gdzieś są, ale do końca nie wiadomo gdzie. Z pomocą przychodzi defragmentacja. Układa ona zapisane pliki w taki sposób, że później system nie ma problemu z odnalezieniem ich.

Jak zapobiec fragmentacji dysku?

Najlepszą metodą przeciwdziałania dużej fragmentacji jest tworzenie partycji. Polega to na podzieleniu dysku na kilka części, każdej przeznaczonej do innego typu danych. Przykładowo dzielimy dysk na 3 części. Na pierwszej przechowujemy dane tekstowe, na drugiej filmy i muzykę, a na trzeciej gry. Dzięki takiemu podziałowi komputer szybciej odnajduje pliki, które go interesują, a Ty możesz szybciej odnaleźć ulubiony film.

Jak wykonać defragmentację dysku twardego?

Defragmentacja dysku Windows 10 wykonuje się automatycznie. Można ustawić częstotliwość jej przeprowadzania lub wymusić defragmentację na żądanie. Poniżej dwa sposoby jak to zrobić:

  • Sposób 1: Wyszukaj w pasku start narzędzia „Defragmentacja i optymalizacja dysków”. Jeśli chcesz wymusić defragmentację, kliknij „Optymalizuj”, natomiast jeśli chcesz zmieć czas jej wykonywania, kliknij „Zmień ustawienia”. Możesz również przeanalizować swój dysk i sprawdzić, czy defragmentacja jest zalecana.
  • Sposób 2: Uruchom konsolę poleceń (cmd). Aby wykonać defragmentację dysku C: należy wpisać polecenie „defrag C:”

Jak często wykonywać defragmentację i co ona w ogóle daje?

Defragmentacja dysku Windows 10 jest automatyczna. Domyślnie wykonuje się ona raz w tygodniu. Nie ma jednak reguły, która ustalałaby, jak często należy ją wykonywać. Jedna osoba powinna przeprowadzić tę operację raz w tygodniu, a inna raz w roku. Zależy to w głównej mierze od plików, jakie przechowujesz na dysku. Zasadniczo, przeprowadzenie tej operacji nie zmieni wiele w płynności pracy Twojego komputera. Może się okazać, że po defragmentacji system będzie startował o ułamek sekundy szybciej. Nie oznacza to jednak, że nie należy jej robić. Skanowanie antywirusowe na „uporządkowanym” dysku trwa krócej. Jeśli kiedyś zdarzy Ci się uszkodzenie dysku,
większe prawdopodobieństwo na odzyskanie danych mają dyski, które regularnie były defragmentowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*