Toolbar ask – co to jest i jak to usunąć

Toolbar ask – co to jest i jak to usunąć

Czym jest toolbar ask i jak go usunąć?

Jeśli podczas przeglądania stron internetowych Twoja wyszukiwarka zmieniła się na inną, to prawdopodobnie przypadkowo zainstalowałeś jeden z tak zwanych złośliwych toolbarów. Co więcej, jeśli szybkość wyszukiwania spadła, a wyniki zapytań w wyszukiwarce nie są trafne, możesz mieć problem z toolbarem Ask. Zaraz dowiesz się jak się go pozbyć.

Ask Toolbar, co to takiego?

Toolbary to po prostu paski narzędzi, które mają za zadanie przyśpieszyć naszą pracę na komputerze. Korzystamy z nich codziennie, pracując z pakietem Offie lub innymi programami komputerowymi. Zdarzają się jednak toolbary, które zamiast polepszyć jakość pracy, zmniejszają ją. Toolbar ask jest uznawany przez wielu za złośliwe oprogramowanie, ponieważ dostaje się na nasz sprzęt podstępem. Zastanów się, kiedy podczas pracy z komputerem jesteś najmniej czujny? Właśnie podczas instalowania aplikacji. Mało kto lubi czytanie długich i nudnych regulaminów aplikacji. Nieuwagę wykorzystuje szkodliwe oprogramowanie, które instaluje się, gdy zaakceptujesz regulamin.

Ask toolbar, do czego służy?

Dodatek ten, tak jak wszystkie toolbary, ma za zadanie polepszenie jakości pracy, poprzez dodawanie szybkich linków do mediów społecznościowych, pogody, poczty itp. Zamysł jest dobry. Niestety, oprócz tego zmienia stronę domową na ask.com i wyszukiwarkę na search.ask.com, co nie przyśpiesza korzystania z internetu. Co ciekawe toolbar ask został opracowany przez legalnie działającą firmę i w świetle prawa nie jest wirusem.

Ask toolbar jak się go pozbyć?

Nie jest to proste, ale zaraz krok po kroku wytłumaczę Ci jak to zrobić.

  1. Krok 1: Usuń toolbar ask ze swojego komputera. Aby to zrobić, uruchom meneger usuwania programów i znajdź wszystkie pliki złośliwego oprogramowania.
  2. Krok 2: Wyczyść swoje przeglądarki. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę przeglądarki i wybierz właściwości. Następnie odnajdź okno „Rozpocznij w” i usuń wszystko, co znajduje się za nazwą przeglądarki. Jeśli korzystasz z chrome i jest on zainstalowany na dysku C:, ścieżka powinna wyglądać mniej więcej tak:
    C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe
  3. Krok 3: Usuń wszystkie niechciane rozszerzenia z przeglądarki. Jeśli korzystasz z google chrome, uruchom menu przeglądarki, wybierz „więcej narzędzi”, a następnie „rozszerzenia”. W tej lokalizacji możesz usunąć wszystkie podejrzane rozszerzenia.
  4. Krok 4: Zmień wyszukiwarkę. W Chrome uruchom menu i kliknij ustawienia. Następnie odnajdź sekcję wyszukiwarki i zmień ją na preferowaną przez Ciebie. Zalecam wybrać po prostu wyszukiwarkę Google.
  5. Krok 5: Przeskanuj komputer. Uruchom swojego antywirusa i włącz skanowanie systemu, aby upewnić się, czy na pewno wszystkie szkodliwe pliki zostały prawidłowo usunięte.

Jak chronić się przed niechcianymi toolbarami?

Oprócz Ask toolbar należy również uważać na podobne narzędzi, których jest mnóstwo i internecie. Niektóre z nich to na przykład Yahoo Toolbar, Bing Toolbar czy RegistryBooster. Jedyną radą na uniknięcie przypadkowego „nabycia” tych programów, jest zachowanie czujności podczas instalowania darmowych aplikacji. Nie każę Ci czytać całego regulaminu od deski do deski, ale przejrzyj go chociaż pobieżnie. Staraj się korzystać z instalacji zaawansowanej, która daje Ci możliwość wybrania składowych aplikacji instalowanych na komputerze. Jeśli coś wzbudzi Twoje podejrzenia, po prostu tego nie instaluj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*