Tak szpieguje Windows 10. Jak się chronić?

Tak szpieguje Windows 10. Jak się chronić?

Jak dużo wie o Tobie Windows 10, i jak to zmienić?

Prywatność, to według encyklopedii zdolność jednostki lub grupy osób, do utrzymania swych danych nieujawnionych publicznie. W obecnych czasach słowo to stało się po stokroć interpretowane na różne sposoby. Ciężko jest określić czym obecnie jest prywatność. Nawet Twój komputer gromadzi o Tobie dane, o których bardzo często sam nie wiesz. Nikt z nas nie lubi być podglądany, a jeszcze bardziej nie lubi się o tym dowiadywać. Tracimy wówczas zaufanie do podmiotu, który nas obserwuje i zazwyczaj nie chcemy kontynuować z nim współpracy. W ten właśnie sposób Microsoft zraził do siebie setki tysięcy użytkowników na całym świecie. Co wie o Tobie Windows 10, i jak zmienić ustawienia swojego systemu tak, aby nie wiedział o Tobie zbyt wiele?

Dlaczego szpiegują?

Od wieków informacje były cenne i jak widać do tej pory nic się nie zmieniło. Dane o tym, kiedy wyłączasz komputer, ile razy musiałeś go awaryjnie restartować i z jakich aplikacji korzystasz najchętniej są ważne. Dzięki nim Microsoft może poprawić działanie systemu oraz uruchomić aktualizację w momencie gdy nie używasz komputera. Założenie jest dobre, ale niektórzy użytkownicy traktują to jako atak na ich prywatność. Można dostrzec tutaj pewną hipokryzję, ponieważ powszechnie wiadomo, że wielkie korporacje takie jak Facebook, czy Google robią dokładnie to samo. Pozwala im to na zaproponowanie nam spersonalizowanych reklam w wyszukiwarce, lub stron, które mogą nam się spodobać.

Jak wyłączyć szpiegowanie w windows 10?

Tak na prawdę jest to niemożliwe, jednak można znacznie ograniczyć ilość danych przesyłanych na serwery Microsoftu. Uruchom pasek start i wybierz ustawienia. Następnie kliknij kafelek „Prywatność”. Przechodząc przez poszczególne karty tego kafelka, możesz włączyć udostępnianie niektórych informacji o Twoim komputerze. Przeglądając karty w tej zakładce można się przerazić. Okazuje się, że Windows 10 gromadzi informacje, nawet o tym, w jaki sposób piszemy na klawiaturze. Warto zastanowić się nad wyłączeniem udostępniania swojej lokalizacji, kamery oraz mikrofonu. Są to wskaźniki, które najbardziej ingerują w ludzką prywatność.

Czarny scenariusz

Wiesz już co Microsoft wie o Tobie i w jaki sposób może wykorzystać te informacje. Zastanów się nad tym, ile zagrożeń płynie z tego typu przepływu danych. Osoba, która ma dostęp do mikrofonu, kamery i lokalizacji Twojego laptopa, wie dokładnie co dzieje się w Twoim mieszkaniu. Tak szczegółowe dane o Tobie i miejscu Twojego zamieszkania, znajdujące się w niepowołanych rękach mogą wyrządzić ogromne szkody. Na szczęście Microsoft bardzo skrupulatnie pilnuje swoich danych, i nic takiego nie powinno się wydarzyć.

Bądźmy dobrej myśli!

Po ostatnich wydarzeniach, związanych z prywatnością w sieci, zaczęto interesować się tym problemem. Prawo z tym związane zaczyna robić się coraz bardziej rygorystyczne, a co najważniejsze wzrasta świadomość użytkowników, który nie godzą się na taką ingerencję w ich prywatność. Mimo wszystko, warto skorzystać z informacji jak wyłączyć szpiegowanie w windows 10.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*