Komputer wolno chodzi

Komputer wolno chodzi

Przyczyn powodujących wolną pracę komputera może być całe mnóstwo. Trudno jednoznacznie określić powód, choćby dlatego, że nie musi być on jeden. Często fuzja różnych konfiguracji sprawia, że użytkownicy tracą nerwy przez długie oczekiwanie na uruchomienie, sprawdzenie poczty, czy surfowanie po sieci.  Dlaczego komputer wolno chodzi ? Oto najczęstsze przyczyny.

Zaśmiecenie

Miliard programów dodatkowych, które wsiąknęły w system niepostrzeżenie. Znacie to? Ten częsty problem towarzyszy pobraniu danej aplikacji czy też programu z niepewnego źródła. W pakiecie można liczyć na kilka innych – wprost zbędnych, które poza spowalnianiem pracy komputera absolutnie niczego nie wnoszą. Na szczęście istnieje kilka programów, które pozwolą wyczyścić system zaśmiecany niepotrzebnymi dodatkami. Jednym z nich jest polskie narzędzie, jakim jest popularny Odkurzacz.

Wirusy

Zaglądając w różne rewiry Internetu użytkownicy są często narażeni na pułapki w postaci wirusów. Pierwszy z brzegu koń trojański potrafi się rozrastać w systemie komputerowym w zatrważającym tempie. Skuteczną zaporę stanowią programy antywirusowe takie jak Avast, Kaspersky czy McAffe. Należy przy tym pamiętać, że żaden z nich nie zapewnia kompleksowej ochrony systemu, co jest przyczyną powolnej pracy komputera.

Przyczyny sprzętowe

Jest ich kilka. Drastyczny spadek prędkości pracy komputera mogą spowodować uszkodzenia podzespołów lub dysku twardego. Wynika to m.in. ze zmian konfiguracji, błędnych aktualizacji, wirusów, zanieczyszczeń, a nawet niepoprawnie działającego chłodzenia. Może się okazać, że jedynym ratunkiem w takiej sytuacji jest formatowanie lub – co gorsza – wizyta u informatyka.

Długoletniość

Przy średnim używaniu komputera tj. 2-3 godziny na dobę i jego kompleksowej ochronie przy użyciu programów do czyszczenia i oprogramowania antywirusowego pierwsze oznaki spowolnionego działania da się odczuć nawet po dwóch latach użytkowania. Wpływ ma długoletniość – wszak komputer to nie odkurzacz i raz na jakiś czas dobrze by było, gdyby przeszedł przegląd techniczny.

System

W nowszych systemach aktualizacja odbywa się samoistnie. Dzięki niej poszerza się zakres funkcji dodatków usprawniających działanie systemu. Dla przykładu – gdy komputer wolno chodzi Windows 7 warto poddać go aktualizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*