Niebieski ekran. Czemu się pojawia?

Niebieski ekran. Czemu się pojawia

Mówią o nim na różne sposoby: niebieski ekran lub tłumaczony z popularnego angielskiego określenia „niebieski ekran śmierci” (Blue screen of Death), czy też błąd zatrzymania – wielu użytkowników Windows’a dobrze zna ten problem i wie, że dalsza praca na posiadanym sprzęcie jest w przypadku jego pojawienia się niemożliwa. Gdzie szukać źródła powstania błędu zatrzymania? Oto kilka podpowiedzi dla naszych iMe Friends.

Przyczyny pojawienia się  ‘niebieskiego ekranu’ mogą mieć zarówno  źródło systemowe – jak uszkodzenie danych krytycznych dla systemu operacyjnego, czy też awaria systemu Windows 10, ale i sprzętowe – czyli stary PC lub laptop, który zwyczajnie źle działa.

W jaki sposób pozbyć się tego błędu krytycznego, który uniemożliwia dalszą pracę z komputerem?  Czasami zwyczajnie wystarczy aktualizacja systemu. Wtedy wyszukujemy na pasku zadań ‘lupki’, do której wpisujemy słowa ‘Windows Update’ lub ‘Aktualizacja’, a następnie ‘Sprawdź aktualizacje’. W tym momencie powinniśmy zobaczyć okno ’Windows Update’, w którym ponownie wybieramy opcję ‘Sprawdź aktualizacje’. Po wybraniu dostępnych aktualizacji wystarczy już tylko zainstalować je krok po kroku zgodnie z instrukcjami na ekranie. I gotowe.

Paradoksalnie takich problemów doszukujemy się głównie przy starym sprzęcie, ale tu Was zaskoczymy – zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy to przyczyną pojawienia się błędów niebieskiego ekranu może być nowy komputer i dodane do niego nowe części. W tej sytuacji wystarczy wyłączyć go, odłączyć nowy sprzęt, a później zwyczajnie uruchomić ponownie. Niebieski ekran powinien wtedy zniknąć.

Czasami wystarczy odinstalować ostatnio zainstalowaną aplikację, ponieważ niektóre błędy blue screen’a mogą być powodowane przez zainstalowanie nowych oprogramowań czy właśnie aplikacji. W tej sytuacji wystarczy wybrać Start >Ustawienia  > System  > Aplikacje i funkcje . Następnie posortować je według jednej wybranej kolumny – na przykład nazwy czy według dat instalacji. Wtedy mamy czarno na białym informację kiedy mógł pojawić się problem. Dzięki jednemu kliknięciu polecenia ‘Odinstaluj’ problem zniknie.

Podsumowując, nasza czujność i powyższa wiedza wystarczą by niebieski kolor kojarzył nam się wyłącznie przyjaźnie, a sprzęt, z którego korzystamy powodował uśmiech, a nie irytację z niemożności sprawnego działania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*