100% użycie dysku w Windowsie. Jak je zmniejszyć?

Dysk na pełnych obrotach? Naprawmy to!

Każdy z nas chce, żeby jego komputer działa szybko i sprawnie. Gdy obserwujemy spadek wydajności, zaczynamy szukać problemu. Jest to nieraz szukanie igły w stogu siana, ale zaraz dowiesz się jak zawęzić obszar poszukiwań. Powszechnym problemem, który powoduje wolniejsze działanie Twojego komputera, jest użycie dysku 100%. Naprawmy to wspólnie!

Co jest przyczyną?

Dysk jest częścią Twojego komputera, na której maszyna magazynuje dane. Można go porównać do ludzkiej pamięci. Jeśli masz na głowie milion spraw, a każda jest tak samo ważna, to prawdopodobnie o czymś zapomnisz lub wykonanie któregoś zadanie odłożysz na później. Tak samo jest z Twoim komputerem. Przy pełnym użyciu dysku Twój sprzęt po prostu się gubi. Przyczyny mogą być różne. Spróbujmy przeanalizować i zlikwidować kilka z nich.

Programy „czyszczące”

W sieci dostępne są tysiące różnego rodzaju „przyspieszaczy” komputera. Oprogramowanie takie z założenia optymalizuje działanie systemu. Przykładami są CCleaner lub IObit. Prawda jest taka, że nie działają one tak, jak deklarują producenci. Testowe wersje takiego oprogramowania zmieniają niewiele w płynności działania laptopa. Ich zadaniem jest przekonanie potencjalnych nabywców, do kupienia pełniej wersji. Charakteryzują się kolorowymi wykresami i przyciskami, które informują, że Twój komputer działa teraz tysiąc razy szybciej. Polecam odinstalowanie tego typu programów. Zdarza się, że niektóre programy antywirusowe powodują większą pracę dysku. Aby to sprawdzić, należy na chwilę wyłączyć antywirusa, a skontrolować czy komputer działa szybciej. Jeśli tak, to spróbuj odinstalować antywirusa i zainstalować alternatywnego.

Indeksowanie plików

Jest to operacja, która zazwyczaj wykonuje się automatycznie. W dużym uproszeniu polega ona na nadaniu odpowiednich numerów plikom, aby później system mógł je szybciej wyszukać. Zdarza się jednak, że w niektórych okolicznościach ta funkcja robi więcej szkody niż pożytku, ponieważ trwa bardzo długo i potężnie spowalnia komputer. Jeśli chcesz wyłączyć automatyczne indeksowanie, wciśnij kombinację przycisków „Windows” + „R”, a następnie w oknie dialogowym wpisz „services.msc”. Następnie w liście wyszukuj stronę „Windows search”, kliknij dwukrotnie i w nowym oknie ustaw „zatrzymaj”. Następnie w polu „typ uruchomienia” ustaw „wyłączony” i gotowe!

Automatyczna defragmentacja dysku

Kolejna operacja, która uruchamia się automatycznie, i może spowolnić Twój komputer. Polega ona mniej więcej na „poukładaniu” plików tak, aby ich odczyt i zapis trwał krócej. Jeśli chcesz wyłączyć tę funkcję, wyszukaj w pasku zadań „defragmentacja i optymalizacja dysków”, następnie uruchom tę opcję. Następnie za pomocą przycisku „zmień ustawienia” wyłącz automatyczną defragmentację.

Wstępne ładowanie do pamięci

Następna usługa, której zadaniem jest sprawienie, żeby Twój komputer dział szybciej. Niestety czasami bywa inaczej. Aby wyłączyć, wejdź do edytora rejestrów, za pomocą funkcji uruchom. Następnie wykonaj sekwencję przejść „HKEY_LOCAL_MACHINE > System > CurrentControlset > Control > Session Manager > Memory Management > PrefetchParameters”. Odnajdź po prawej stronie EnableSuperfetch, Enable Prefetch oraz EnableBootTrace, i podwójnym kliknięciem zmień ich wartości na 0.

Gdy nic nie pomaga

Przyczyn wysokiego użycia dysku jest wiele. Jeśli sposoby wymienione wyżej nie przyniosły rezultatu i użycie dysku 100% nadal występuje, zadzwón na naszą infolinię – nasi specjaliści rozwiążą Twój problem.

One thought on “100% użycie dysku w Windowsie. Jak je zmniejszyć?

  1. Pingback: 100% użycie dysku w Windowsie. Jak je zmniejszyć? – iMe Worldwide

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*